Bina Güçlendirme

Bina Güçlendirme

Yapım aşamasında kaliteli malzeme kullanılmayan ve depreme dayanıksız olan yapılar için bina güçlendirme çalışmaları yapılmaktadır. Bu binalar olası bir depremde yıkılma ihtimali olan yapılardır. Çok şiddetli olmayan depremlerde bile bu tür binalar ya ağır hasar görmekte yada yıkılmaktadır. Güçlendirme çalışmaları ile riskli binaların depreme karşı dayanıklılığı arttırılır ve binaları güçlendirerek can ve mal kayıplarının azaltılması sağlanır.

Deprem kuşağında yer alan ülkelerde dikkat edilmesi gereken şeylerin en başında binaların depremlere dayanıklı olması gelir. Ülkemizde deprem risk bölgeleri oldukça fazla olduğundan bu bölgelerdeki binaların güçlendirilmesi öncelikler arasındadır. Ancak güçlendirme çalışmalarından önce dikkat edilmesi gerekenler vardır. Şirketimiz uzman ekibi öncelikle binada gerekli teknik çalışmaları yaparak binanın risk durumunu belirler ve sonrasında bina güçlendirme çalışmalarına başlar. Firmamız bina güçlendirme hizmeti yanı sıra deprem testi ve kentsel dönüşüm kapsamında da hizmet vermektedir.

Bina Güçlendirme

BİNA GÜÇLENDİRME HAKKINDA DETAYLI BİLGİ VE HİZMET ALMAK İÇİN…

Bina Güçlendirme Nasıl Yapılır?

Bina güçlendirme için öncelikle binada ilgili yönetmeliğe göre gerekli teknik tespitler yapılır. Bu çalışmalar neticesinde binanın deprem risk durumu belirlenmiş olur. Sonrasında bina için en doğru güçlendirme yöntemleri belirlenerek bina güçlendirme projesi hazırlanır. Bu hazırlanan projede binanın hangi taşıyıcı elemanlarında nasıl bir güçlendirme yapılacağına dair tüm detaylar bulunmaktadır. Bu projeye göre güçlendirme inşaatı yapılır. İnşaat devam ederken tüm teknik kontroller yapılır. İnşaat projesine, ilgili standartlara ve mevzuata uygun olarak bitirildikten sonra hak sahipleri depreme karşı güçlendirilmiş binalarında can ve mal riski taşımadan yaşamlarını sürdürebilirler.

 

Bina Güçlendirme

Bina Güçlendirme Teknikleri

Betonarme olan yapıların güçlendirilmelerinde beton, çelik, karbon fiber gibi malzemeler kullanılmaktadır. Güçlendirme çalışmaları için kullanılan bu malzemelerin uygulandıkları yere göre seçilmektedir. Genelde betonarme kolonlar betonarme mantolama yöntemi ile güçlendirilir. Yerine göre bazen betonarme kolonlarda çelik mantolama yöntemi de tercih edilebilir. Bu yöntemler aracılığı ile bina takviye işleminin kısa bir sürede bitirilmesi hedeflenir.

Güçlendirme yapılırken binada en az hasar ile güçlendirme yapmak için en çok kullanılan bina takviye güçlendirme yöntemlerinden birisi karbon fiberdir. Yaygın olarak kullanılmasının sebebi hızlı ve kolay bir şekilde uygulanabilmesidir. Bina takviye güçlendirme işlemlerinde binaya en uygun güçlendirme yöntemleri ve buna bağlı olarak en doğru malzemeler kullanılması esastır her binaya aynı güçlendirme yöntemi kullanılmaz. Bu nedenle öncelikle binada gerekli teknik incelemeler yapılması sonrasında doru güçlendirme seçilerek bina takviyesi yapılmalıdır. Şirketimiz uzun yıllardır uzman kadrosu ile en doğru ve güvenilir güçlendirme hizmetlerini vermektedir.

Her binanın kendisine has özellikleri vardır ve yaygın olarak kullanılan  bina güçlendirme çalışmaları şunlardır:

  • Günümüzde en çok kullanılan güçlendirme tekniği karbon fiber ile güçlendirme uygulaması.
  • Kiriş ve kolonların çelik veya betonarme mantolama yapılması.
  • Kolonlarda betonarme manto yapılması yapılması.
  • Betonarme Kolonlarda çelik manto uygulaması.
  • Binaya etkiyen Deprem Yüklerinin taşınması için binaya Ek Betonarme Perde yapılması.
  • Betonda oluşan çatlakların giderilmesi için epoksi enjeksiyonu yapılması.
  • Bina mevcut temelinin Radye Temele dönüştürülmesi.

Tüm bu süreci doğru ve güvenilir bir şekilde yürütülmesini istiyorsanız firmamızın bina güçlendirme hizmetini tercih ediniz.