Bina Sağlamlık Testi

Bina Sağlamlık Testi

Son zamanların en çok gündeme gelen konularının başında şüphesiz bina sağlamlık testi geliyor. Özellikle ülkemiz, deprem kuşağı bölgesinde olduğu için bu konu da oldukça önem arz ediyor. Olası bir deprem riski karşısında binaların deprem koşullarına dayanıklı olup olmadığının belirlenmesi son derece gerekli bir durumdur. Bina sağlamlık testi yaptırılması da tam bu noktaya devreye giriyor. Testin sonucuna göre de binaların depreme güvenli olup olmadığı tespit ediliyor. Yapılan tespitler sonucu binanız deprem riskli çıkar ise daha deprem olmadan can ve mal güvenliği için gerekli önlemleri alabilir binanızda huzurla yaşayabilirsiniz. Bunun için ilk olarak gereken de firmamızla irtibata geçerek en yakın sürede işlemlere başlamak olacaktır. Şirketimiz her türlü bina sağlamlık testi, deprem raporunun yanı sıra bina güçlendirme, kentsel dönüşüm hizmetlerini sunmaktadır.

bina sağlamlık testi

BİNA SAĞLAMLIK TESTİ HAKKINDA DETAYLI BİLGİ VE HİZMET ALMAK İÇİN…

Bina Sağlamlık Raporu Alırken Nelere Dikkat Edilir?

Bu çalışma deprem konusunda uzman, yeterli ekip ve ekipmana sahip bünyesinde inşaat mühendisleri bulunan şirketler tarafından yapılmaktadır. Firmamız bu konuda oldukça deneyimli bir ekiple lisanslı olarak bina sağlamlık raporu hizmeti vermektedir. Binada göz ile yapılan incelemeler sonucu binanın depreme karşı güvenli olup olmadığı kesinlikle anlaşılamaz. Binanın deprem güvenliğinin belirlenmesi için öncelikle binanın oturduğu zemin için zemin etüd raporu hazırlanır, binanın mevcut projesi yok ise binanın taşıyıcı sistem rölevesi çizilir, röntgen cihazı ile betonarme taşıyıcıların demirleri tespit edilir, bina beton dayanımının belirlenmesi için betonarme elemanlardan karot ile örnekler alınır;  bilgisayarda bina 3D modellenip gerekli deprem analizleri yapılarak bina deprem güvenliği belirlenir. Tüm çalışmalardan sonra bina sağlamlık raporu hazırlanarak başvuru sahibine teslim edilir.

Tarafımızdan yapılan çalışmalar sonucu binanız deprem riskli olduğu tespit edilir ise başvuru sahibine konu hakkında bilgilendirme yapıldıktan sonra binada depreme karşı alınması gereken önlemler konusunda da uzmanlarımızca detaylı bilgi verilmekte; talep edilmesi halinde bu konuda baştan sona hizmet verilmektedir.

Bina Sağlamlık Raporu Sonucuna Göre Nasıl Bir Yol İzleniyor?

Mevcut yapı eğer bina sağlamlık testi sonucuna göre riskli olarak değerlendirilirse binanın depreme güvenli hale getirilmesi için 2 yöntem mevcuttur. İlk yöntem binanın durumu çok kötü ise hak sahiplerinin de talebi ile bina kentsel dönüşüm kanunu kapsamında yıkılıp yeniden modern ve depreme dayanıklı olarak inşa edilir. İlk yönteme göre daha ekonomik olan İkinci yöntemde ise bina depreme karşı güçlendirilir. Her iki durumda da şirketimiz uzman ekibi ile size hizmet vermeyi sürdürecektir.

bina sağlamlık testi

Bina Güçlendirmesi Nasıl Yapılır?

Hasarlı ve eski yapılar için veya bina sağlamlık testi sonucuna göre riskli değerlendirilen yapılar için bina güçlendirme işlemleri yapmak mümkündür. Bu sayede oldukça dayanıklı yapılar elde edilebilir. Ancak güçlendirme işlemlerine başlamadan evvel mevcut binanın yapı tespiti, kiriş betonarme, taşıyıcı kolon, beton kalite analizi ve mevcut teçhizatlarının tespit edilmesi gerekir. Bütün teknik çalışmalar, analiz yapıldıktan sonra bina için en doğru güçlendirme teknikleri belirlenerek bina güçlendirme projesi hazırlanır. İlgili idareden gerekli izinler alındıktan sonra bina güçlendirme inşaatı yapılır. Firmamız da mevcut yapı üzerinde hassasiyetle incelemelerde bulunup en uygun teknikleri kullanarak deprem riskli binalarınızı güvenli ve sağlam yapılara dönüştürür.