Deprem Sağlamlık Testi

Deprem Sağlamlık Testi

Deprem söz konusu olunca bu konuda pek çok acı tecrübe yaşayan ülkemizdeki binalar için deprem sağlamlık testi oldukça önem arz etmektedir. Ayrıca son zamanlarda birçok ilimizde yaşadığımız deprem felaketlerinde görmüş olduğumuz can ve mal kayıplarını azaltmanın da en önemli yollarından birisi binalarımızın deprem güvenliğinin tespiti için deprem testinin yapılmasıdır.

Deprem sağlamlık testi insanların bazı sebeplerden dolayı içinde uzunca bir süre vakit geçirdiği veya yaşamakta olduğu binaların olası deprem ve doğal afetlere karşı dayanıklı olup olmadığını belirlemek için yapılan tetkiklerden biridir. Özellikle içinde bulunduğumuz coğrafyayı ve deprem kuşağını göz önüne aldığımızda geçmişten günümüze ülkece yaşamış olduğumuz depremin yıkıcı etkileri, binalarımızın deprem ve doğal afetler karşısında ne kadar ciddi riskler altında olduğunun analiz edilmesinde önemli bir etkendir.

Bu sebeple Firmamız bu konuda uzman ekibi ve profesyonel çalışma prensibiyle deprem sağlamlık testi işlemlerini en güncel metot ve tekniklerle gerçekleştirmektedir. Ayrıca talep ederseniz sadece bilgi amaçlı olarak binanıza deprem testi yaptırarak deprem raporuna sahip olabilir ve binanızın son durumu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Şirketimiz deprem testi, deprem raporu, bina güçlendirme, kentsel dönüşüm hizmetlerini sunmaktadır.

Deprem Sağlamlık Testi

DEPREM SAĞLAMLIK TESTİ HAKKINDA DETAYLI BİLGİ VE HİZMET ALMAK İÇİN…

Deprem Sağlamlık Testi Nedir?

Türkiye nüfusunun büyük bir çoğunluğunun 20 yaş üstü eski ve yıpranmış yapılarda yaşamlarını sürdürdüğü gerçeğini göz önünde bulundurursak, sağlamlık testi deprem risklerine karşı alınacak en mühim önlemlerden birisidir.  Belli bir yaşa sahip olan ve neredeyse ekonomik ömrünü doldurma noktasına gelen binaların can ve mal güvenliği için mutlaka deprem güvenliği ile ilgili gerekli tespitleri yaptırmalıdır. Bu çalışmalar neticesinde binanız deprem riskli çıkar ise binanızı depreme karşı güçlendirebilir veya kentsel dönüşüm kapsamında yeniden inşa edebilirsiniz. Tüm bu süreçlerde uzman teknik kadromuz ile sizlere hizmet vermeyi sürdüreceğiz.

Deprem anında yapılacakları bilmek şüphesiz hayat kurtarır. Ancak deprem öncesinde de yapılması gereken bazı şeyler mevcuttur. Bu sebeple özellikle deprem bölgesinde çürük, projesiz kaçak yapılmış, hazır beton kullanılmamış özellikle 2000 yılı öncesinde inşa edilmiş binalarda oturmaya devam etmek oldukça risklidir. Bu yüzden deprem sağlamlık testi yaptırmak ve binanın depreme dayanıklı olup olmadığını test etmek oldukça önemli bir konudur.

Deprem Sağlamlık Testi

Deprem Sağlamlık Testi İçin Ne Tür Çalışmalar Yapılır?

Deprem sağlamlık testi aşamasında yapılan bazı teknik çalışmalar şunlardır:

  • Bina zemin durumunun tespiti için zemin raporu etüdü hazırlanır.
  • Binanın mevcut durumunun belirlenmesi için bina rölövesi çizilir.
  • Çeşitli nedenlere bağlı binada meydana gelen hasarlar tespit edilir.
  • Binanın koton ve perdelerinden beton ile karot numunesi alınarak yapı laboratuvarında testler yapılır. Bunun sonucunda bina beton dayanımı tespit edilir.
  • Bilgisayar ortamında bina 3 boyutlu olarak modellenir. Gerekli analiz ve hesaplamalar yapılarak binanın deprem durumundaki güvenliği tespit edilir.
  • Son olarak da bina üzerinde yapılan tüm iş ve işlemlerin sonucuna göre yapıya ait deprem sağlamlık testi raporu hazırlanır.

Binanızın deprem testi, güçlendirilmesi, kentsel dönüşüm kapsamında tüm hizmetleri için uzman kadromuz ile size hizmet vermeye devam ediyoruz.