Deprem Testi

Deprem Testi

Deprem bölgesinde bulunan ve ağır hasar alma veya yıkılma veya tehlikelisi olan yapılar için deprem testi yaptırmak öncelikler arasında olmalıdır. Konut, işyeri veya başka amaçlar için kullanılan binaların deprem durumda can ve mal güvenliği için gerekli teknik incemeler ve testler yapmak gereklidir. Böylece yapıların olası bir depreme hazır olup olmadığı anlaşılabilir. Nüfusun önemli bir oranı, yaşı 30-40 yılı bulan binalarda oturmaktadır ve Deprem kuşağında bulunan bu binalar oldukça büyük risk taşımaktadır.

Deprem riskli olduğunu düşündüğünüz binanız için şirketimize başvuru yapmanız halinde şirketimiz uzman ekibi tarafından binanızda gereli incelemeler yapılarak binanızın gerçek deprem riski belirlenmiş olur. Yapılan çalışmalar neticesinde binanız deprem riskli çıkar ise uzmanlarımız binanızı depreme güvenli hale getirilmesi için sizi bilgilendirir ; talep etmeniz halinde de binanızı deprem karşı güvenli hale getirmek için tüm hizmetleri sunarız. Şirketimiz deprem testi, deprem raporu, bina güçlendirme, kentsel dönüşüm hizmetlerini sunmaktadır.

Deprem Testi

DEPREM TESTİ HAKKINDA DETAYLI BİLGİ VE HİZMET ALMAK İÇİN…

Deprem Dayanıklılık Testi Nasıl Yapılır?

Binaların depreme karşı dayanıklılığının belirlenmesinde en çok merak edilen konu  ‘deprem dayanıklılık testi nasıl yapılır?’ dır. Binanızın deprem riskli olup olmadığını öğrenmek için binanıza konusunda uzman şirketlere deprem dayanıklılık testi yaptırıp bina deprem raporu almanız yeterlidir.

Deprem dayanıklılık testi için binanızda gerekli teknik çalışmalar yapılarak binanızın depreme güvenliği tespit edilmiş olur. Bu çalışmaları resmi nitelikte yaptırabileceğiniz gibi sadece bilgi amaçlı olarak da yaptırabilirsiniz. Şirketimize başvuruda bulurken raporunuzu bilgi amaçlı istediğiniz belirmeniz yeterlidir; şirketimizce yapılan çalışmalar ve sonucu sadece başvuru sahibi ile paylaşılır.

Deprem dayanıklılık çalışmalarında öncelikle binanın bulunduğu alan için zemin etüd raporu hazırlanır, binanın mevcut projesi yok ise binanın taşıyıcı sistem rölevesi tarafımızdan hazırlanır, bina beton dayanımının belirlenmesi için betonarme elemanlardan karot ile örnekler alınır; röntgen cihazı ile betonarme taşıyıcıların demirleri tespit edilir, bilgisayarda bina 3D modellenip gerekli deprem analizleri yapılarak bina deprem güvenliği belirlenir. Tüm çalışmalardan sonra bina deprem dayanıklılık raporu başvuru sahibine teslim edilir.

Deprem Testi

Deprem Testinin Kentsel Dönüşüm İçin Önemi Nedir?

Yukarıda detayları ile anlatılan deprem testi çalışmalarından sonra binanız deprem riskli çıkar ise binanızın deprem güvenliği için önlemler almanız gerekecektir. Binanız deprem güvenliği için 2 yöntem bulunmaktadır. 1 nci yöntem binanızı deprem karşı güçlendirme yapabilirsiniz. Bunun için öncelikle deprem riskli binanız için bina güçlendirme projesi hazırlanır ilgili idareden gerekli izinler alındıktan sonra binanızın güçlendirme inşaatı yapılarak binanız depreme güvenli hale getirilir. 2 nci yöntem ise deprem riskli binanızı kentsel dönüşüm kanunu kapsamında eski binanızı yıkıp yeni binanızı inşa etmektedir. Her iki yöntemde de binanız depreme güvenli hale getirilmiş olur. Bina güçlendirme yöntemi kentsel dönüşüme göre daha ekonomikdir. Burada kararı hak sahipleri verecektir.

Şirketimiz kentsel dönüşüm, bina güçlendirme, deprem testi konularında uzman teknik kadrosu ile size eksiksiz hizmet sunmaktadır; detaylar için mutlaka bizi arayıp bilgi alın.