Müteahhit Sorgulama

Müteahhit Sorgulama

Devletin hayata geçirdiği müteahhit sorgulama sistemi, halkın birçok kesimi tarafından çok merak edilen konular içinde geniş bir yer almaya başladı. Eski binası kentsel dönüşüm ile yenilemek isteyen veya arsasına bina yaptırmak isteyen hak sahipleri bunun için Müteahhitlik Belgesi sahibi inşaat şirketleri ile işbirliği yaparlar. Bu kapsamda hak sahipleri inşaat yaptırmayı düşündükleri müteahhitlerin T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan Müteahhitlik Belgesinin olup olmadığı ve / veya  daha önce yaptığı inşaat işlerinden dolayı herhangi bir ceza alıp almadığı bilgisini öğrenmek için müteahhit sorgulama sistemi üzerinden araştırma yapabilirler.

Bu sorgulama YAMBİS sistemi üzerinden yapılıyor. İsteyen her vatandaş bu sisteme bilgiler girerek sorgulama yapabilir. Müteahhit sorgulama sonucunda yetki belgesi numarası bulunmayan, hatalı yapım süreçleri nedeniyle ceza alan müteahhit ve ona bağlı bulunan şirketlerin herhangi bir yapı yapmalarına izin verilmemektedir. Şirketimiz, T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından kentsel dönüşüm, bina güçlendirme için yetkilendirilmiş ve Müteahhitlik Belgesine sahiptir.

Müteahhit Sorgulama

MUTEAHHİT SORGULAMA HAKKINDA DETAYLI BİLGİ VE HİZMET ALMAK İÇİN…

Müteahhitlik Belgesi Nedir?

Müteahhitlik yapılabilmesi için alınması gerekli bazı evrak ve yerine getirilmesi gerekli birçok sorumluluk bulunmaktadır. Bu basamaklardan en önemlisi ise Müteahhitlik Belgesidir. Eğer inşaat şirketi müteahhitlik belgesi sahibi değil ise kesinlikle inşaat yapamaz aksi halde o inşaat şirketi hakkında hukuksal bir cezai işlem sürecinin başlatılması anlamına gelmektedir. T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yapılan yeni düzenleme ile gerekli koşulları sağlayabilen şirketler Müteahhitlik Belgesi alarak inşaat yapabilirler. Yeni müteahhitlik yönetmeliğine göre teknik ekip, ekipman, tecrübe, tamamlanmış işler, finansal yeterliliğe sahip olamayanlar müteahhitlik belgesi alamazlar. Bakanlık sisteminden yapacağınız müteahhit sorgulama ile bir şirketin veya gerçek kişinin müteahhitlik belgesi sahip olup olmadığını kolayca öğrenebilirsiniz.

Müteahhit Sorgulama

Müteahhitlik Yetki Belgesi Sorgulama Nasıl Yapılır?

Binalarını yenilemek isteyen hak sahiplerinin en çok merak ettiği konulardan birisi ise müteahhitlik belgesi sorgulama işlemi nasıl yapılır? Bunun için de Yambis adresine giriş yaparak Yambis sayfasından müteahhidinizin TC. Kimlik numarası veya vergi numara bilgilerini kullanarak sorgulama bölümünden müteahhit sorgulama işlemini yapabilirsiniz. Bu sorgulama sayesinde kişinin müteahhit belgesi olup olmadığını , daha önce yapmış olduğu işlerden idari ceza alıp almadığını öğrenebilirsiniz.

Müteahhit araştırması yapmak istiyorsanız, anlaşacağınız müteahhitte şu detaylara dikkat etmenizde fayda var. Bunlar:

  • Çevre ve Şehircilik Bakanlığı onaylı Müteahhitlik belgesini var mı?
  • Daha önceki inşaat işlerine ait bilgiler nelerdir
  • Daha önce tamamlamış olduğu inşaat işlerine ait herhangi bir idari cezası var mı? bu konulara dikkat etmeniz önemli olacaktır.

Merak ettiğiniz ve öğrenmek istediğiniz bu bilgiler için bakanlık YAMBİS sisteminden sorgulama yapmanız yeterlidir. Şirketimiz, T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı onaylı Müteahhitlik Belgesine sahip olup; uzman teknik kadrosu ile kentsel dönüşüm, bina güçlendirme, deprem testi, imar barışı, deprem raporu konularında hizmet vermektedir.